Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoce v Muzeu rekordů a kuriozit Pelhřimov

28. 12. 2014

 

    V expozici celoročně otevřeného Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov se samozřejmě nacházejí i exponáty s adventní a vánoční tématikou. Začněme třeba Největším papírovým adventním věncem. Bylo na něj zapotřebí 3494 tenkých papírových ruliček o celkové délce 1,747 kilometru, má dvě poschodí (větší o průměru 95 cm) a je ozdoben 12 vánočními hvězdami, 35 zvonky, 4 svícemi i s "plamenem" a 36 větvičkami - opět z papíru. Patří mezi ně samozřejmě i celá řada kuriózních betlémů :

Perníkový
    Jarmila Brhlíková vyrobila podle téměř již zapomenuté receptury na perníkové těsto zvané drůbeřka miniaturní betlém s  figurkami Ježíška, Marie a Josefa. Má rozměry 3,2 x 2,2 cm, takže se vejde do dvou skořápek od pistácie!

Keramický
    Miloslava Vašíčková jej vytvářela přes 20 hodin pomocí jehly a silné lupy a je na něm znázorněna svatá rodina a kostel v Třeštíně. S průměrem pouhých  25 mm se bez problémů vměstnal do skořápky vlašského ořechu.

Dřevěný
    Miloš Němec vyřezal z lipového dřeva betlém s motivem svaté rodiny, který je umístěn ve skořápce lískového oříšku. Nejvyšší postava (svatý Josef) měří 12 mm.

Kapitolou samou o sobě jsou vánoční ozdoby:

    Nejdelší slaměnou ozdobu upletl tradiční staročeskou technikou Robert Zauer. Měřila více než 40 metrů, ozdobila stromeček při vánočním programu Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov  na Staroměstském náměstí v Praze a nyní se nachází pod střechou muzea. Od stejného autora pochází miniaturní vrkoč o délce 16 mm a průměru 8 mm, upletený ze speciálně sebraných pšeničných stébel.

    70 cm vysoký vánoční zvon o průměru 68 cm upletl z 520 m pšeničné slámy Jaroslav Vajbar z Rakvic.  Ten stvořil i obří ozdobu zvanou „košík“. Je vysoká 2,16 m a obvod v nejširším místě dosahuje 2,45 m. Při její výrobě autor spotřeboval 1 800 metrů slámy. Do expozice Zlaté české ručičky rozhodně patří i maxiprskavka (dosahuje délky 2,5 metru, má průměr 1,4 cm a vydržela prskat po dobu téměř 18 minut)  a megaformička na vánoční cukroví. Ta má tvar vánočního stromečku, je 157 cm vysoká, 150 cm široká  a vyrobila ji pelhřimovská firma NEZA. Poslední z vánočních rekordů, které bychom zde chtěli uvést, není hmotný - ale ceníme si ho možná nejvíce. V roce 2011 jsme měli v rámci programu Zlaté neděle na pelhřimovském náměstí dlouhodobě naplánováno hromadné vypouštění skořápek ořechů se svíčičkami. Datum padlo na 18. prosince, tedy den, kdy bohužel zemřel první český prezident Václav Havel. Celý program (i poetický vánoční rekord) byl tedy symbolicky, za tiché účasti a souhlasu stovek zúčastněných věnován  právě jemu. Pouštění svíčiček na jeho památku se stalo v rámci Zlaté neděle tradicí a v roce 2013 se do něj zapojilo již 1305 účastníků.

    Přejeme vám krásný advent a klidné Vánoce a pokud byste se chtěli přijet do Pelhřimova podívat, v muzeu máme otevřeno každý běžný den od 9 do 17 hodin, otevírací dobu o vánočních svátcích naleznete zde. Bližší informace vám rád sdělí pan Miloš Vosyka (tel.777601304) nebo paní Radka Kotková (tel. 775966303).