Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomocná ruka diabetikům a všem, kteří se cukrovky obávají

4. 5. 2014

 

    Cukrovka neboli diabetes je onemocnění, které v poslední době děsí zdravotníky na celém světě. Její nárůst je přímo raketový a její důsledky mnohdy velmi fatální. Největší záludností cukrovky je fakt, že nebolí. Lidé s ní mohou žít řadu let, aniž by tušili, že někde uvnitř jejich těla tato záludná nemoc rozprostírá své sítě. Začíná velmi nenápadně a jen dobře informovaný a pozorný člověk může zachytit její příznaky již v začátku. Bohužel stále je mezi námi převaha těch, kteří tuto nemoc nerespektují ani tehdy, kdy její přítomnost zasahuje do jejich každodenního života. Řada diabetiků ještě stále spoléhá více na „zázračnou medicínu“, než na vlastní síly a možnosti. Je nutné si uvědomit, že ani ty nejmodernější přístroje a technologie nemohou člověku pomoci, když on sám ke svému zdraví zůstane pasivní.

    Občas mívám pocit, že počítačové viry, o kterých často slýcháme a které poškozují uložená data a soubory, jakoby pronikaly také mimo počítačový software a likvidovaly i lidskou přirozenost. A právě tento moment vidím jako největší daň tohoto technického pokroku v medicíně. Což teprve, když je senior vlečen dlouhou mašinérií nejrůznějších vyšetření a zákroků v zdravotnickém zařízení. Pokud se ještě k tomu setká s personálem stejně studeným a „naprogramovaným“ jako přístroje, které ovládá, pak je to pro něj velice nepříjemná zkušenost.

    Toto sdělení je určeno výhradně seniorům a lidem, kteří nechtějí být jen sběratelé lékařských zpráv a výsledků nejrůznějších vyšetření. Jsme zdravotníci s dlouholetou praxí a nabízíme pomoc těm, kteří zkrátka nespoléhají jen na systém, ale především sami na sebe a chtějí, aby jejich zdravotní stav zůstal co nejdéle stabilizovaný. K tomu, aby to tak bylo, člověk většinou nepotřebuje drahé potravinové doplňky, magnetické náramky a podobné reklamní hity. K zachování zdraví každý člověk potřebuje především zdravý rozum a víru. Nemám teď na mysli výhradně křesťanství. Myslím tím víru v sebe, víru v to, že dokážu rozumně myslet, víru ve svůj úsudek, víru v to, že dokážu činit rozhodnutí, která mi mohou pomoci upevnit zdraví či předejít zbytečným komplikacím. Mně osobně dlouholetá práce se seniory přesvědčila o tom, že každý z vás potenciál pro zvládání svých zdravotních potíží v sobě má. Jen je potřeba najít ten správný klíč k těm správným dveřím.

    Společnost Mucos Pharma CZ se dlouhodobě významně podílí na realizacích společných setkání odborníků a seniorů. Také tento projekt vznikl za její vydatné podpory. Cílem projektu je pomoci starším lidem najít způsob, jak zůstat soběstační a zachovat si dosavadní kondici. Chvíle strávené s Vámi jsou pro nás velikým přínosem. Proto pořádáme společná setkání, v rámci kterých se můžete dovědět nejrůznější novinky, praktické rady i případná varování.

    Pro podzimní setkání připravujeme tato témata:

1)    Co je to cukrovka – základní informace o nemoci a léčbě tabletami (čeho si všímat, jak podpořit stabilní hodnotu cukru v krvi, jak předejít komplikacím, jak se stravovat, jak zvládnout nutný pohybový režim)
2)    Co je to „stařecká cukrovka“ – co k ní přispívá, jak jí předejít, jak jí poznat, strava a pohyb jako lék Součástí přednášky je praktická ukázka jednoduchých cvičení
3)    Diabetik na Inzulínu – zaměřeno na komplikace diabetu, jejich prevenci a léčbu (komplikace cévní, ledvinové, srdeční, mozkové, oční)
4)    Prevence defektů nohou diabetiků a jejich léčba – zaměřeno na syndrom tzv. „diabetické nohy“ a defekty při nedokrevnosti nohou (prostředky a techniky k prevenci vzniku vředů, vznik poškození, jeho ošetřování a léčba v domácím prostředí, lokální materiály, možnosti podpůrné terapie)
5)    Drobná poranění – jak a čím je efektivně řešit sami a kdy je potřeba vyhledat lékaře
6)    Prevence u seniorů – informace týkající se prevence komplikací základního onemocnění, úrazů, pádů, depresí, úzkosti a kde případně hledat pomoc
7)    Péče o nohy – základ pro zachování chůze (jak a čím ošetřovat ztvrdlou kůži, jak pečovat o nehty, jak a čím předcházet plísňovým onemocněním, jakou obuv používat, jaké ponožky nosit, jak správně provádět hygienu)
8)    Bolest nám chce něco sdělit, je to varovný signál – kdy a jak bolest vnímat, jak jí řešit
9)    Mám bércové vředy – zaměřeno na prevenci a léčbu bércových vředů (zvládání otoků, varixů, kompresivní terapie, lokální léčba, lokální prostředky, podpůrná terapie). Součástí přednášky je praktická ukázka bandážování končetin!
10)    Možnosti využití zdravotně – sociálních služeb u seniorů (možnost zavedení domácí zdravotní péče, využití pečovatelské služby, asistenční služby, půjčovny zdravotních pomůcek, možnost zajištění stravy, nákupu, úklidu)

    Nebuďte se svým problémem sami!!!

    Na viděnou se těší garant projektu Mgr. Hana Vlhová, vrchní sestry Farní Charity Praha 4 Chodov, tel. 728 738 694, email: hana.vlhova@seznam.cz

převzato z www.sdcr.cz