Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květnové oslavy a vzpomínková setkání

12. 5. 2013

 

    Tak jako každý rok, i letos si členové Čs. obce legionářské  a Českého svazu bojovníků za svobodu  Kladno  připomínali ukončení války a osvobození naší vlasti od fašismu. V Kladně začaly 6. května 2013 v 8:50 hod. u pomníku v Amálské ulici, tento pomník připomíná 308 obětí fašistické okupace. Další setkání bylo na náměstí Svobody u pomníku obětem 1. a 2. světové války.  Zde  se  sešli  také  členové  pěveckého sboru Sluníčko z 5. základní školy Kladno, kteří zazpívali hymnu na začátku pietního aktu a ještě jednu píseň na počest všech, kteří ve válce bojovali a bohužel mnozí i položili svůj život.  Opět se zúčastnili také zástupci Sokola, důchodců a dalších organizací, ale letos to přece jen bylo jiné, slavnostnější. Pietní akt byl poprvé s praporem, který se našel nepoškozený, i žerď se podařilo dát do pořádku, takže pak už jen zbývalo sehnat bílé rukavice a prapor slavnostně zavlál. Pochází z doby po skončení války.  Stal se  symbolem  Svazu politických vězňů a pozůstalých po obětech nacismu. Existence praporu je doložena z roku 1947,  kdy  byl  svazu  nejspíše udělen při  příležitosti  odhalení pomníku obětí 2. světové války v parku v Kročehlavech ve Školské ulici. Na praporu jsou stuhy Československé obce legionářské a bojovníků za svobodu. Prapor nesl Petr Hroník předseda ZO ČSBS Kladno a člen ČsOL v legionářské uniformě. Pietního aktu se zúčastnil také primátor města Kladna ing. Dan Jiránek.

    Přesunuli jsme se autobusem a navštívili městský stadion Sletiště, kde je pomník 38 příslušníkům Sokola,  dále pomníky v Rozdělově v Doberské ulici, který připomíná 40 obětí padlých v 1. světové válce a 19 obětí fašistické okupace, na Bressoně pomník 9 obětem odboje, pomník na Ostrovci 10 obětem fašismu. V 10.00 hodin jsme navštívili kladenský hřbitov, kde je pomník padlým v 1. světové válce a pomník 16 padlým vojákům sovětské armády při osvobozování Kladna. Věnce s námi položil i primátor města Kladna. Autobusem jsme dále pokračovali do Švermova, kde jsme na třech místech položili věnečky, také do Kladna  Dubí  k  pomníku  obětem  1. a 2.  světové války.  U  Bachrovny  jsme uctili památku 62 obětí 2. světové války, další zastávka byla u pomníku Rudoarmějce v ulici Milady Horákové, který připomíná oběti sovětské armády, následoval pomník v ulici Vodárenské, zastavili jsme se u pamětní lípy, která byla vysazena v r. 2009 na počest vojáků, kteří padli v obou světových válkách, v Kročehlavech ve Školské ulici jsme uctili 32 obětí 2. světové války a věnečky byly položeny u pamětních desek  na dalších místech v Kladně.

    U pamětní desky obětem z POLDI Kladno položila věneček naše nejmladší účastnice dvouletá Klárka Havlůjová, dcera předsedkyně OV ČSBS Kladno a členky ČsOL. Malá Klárka se i uklonila, tak jak to viděla u své maminky.

    Na úterý 8. května 2013 jsme dostali pozvání od pana starosty ze Slaného na Den vítězství. Před zahájením oslav rázně vyhrávala dechová hudba Dvořačka a v 10.00 hodin se vydal průvod od městského úřadu. Věnce byly položeny u pomníku na Hlaváčkově náměstí a na slánském hřbitově na pohřebišti 2. světové války. Slavnostní projev přednesl starosta města Ivo Rubík a promluvil předseda ZO ČSBS Slaný Jiří Schmied, který vylíčil své osobní zážitky. Zejména vyprávění o době věznění v Terezíně a o konci války s velkým zájmem poslouchali žáci místní školy i všichni přítomní. Kytici za ČsOL a ČSBS položila Matylda Klapalová s předsedkyní okresní organizace ČsOL Evou Armeanovou. Po skončení pietního aktu byla připravena beseda s veterány v kanceláři pana starosty za účasti vojáků z rakovnické posádky. Předsedkyně ČsOL poděkovala vedení města za důstojný průběh květnové vzpomínky a informovala o projektu Legie 100, který bude připomínat 100. výročí vzniku legií a informovala pana starostu, že se do tohoto projektu může město Slaný zapojit. V diskuzi jsme hovořili o Ostravsko – opavské operaci. Matylda Klapalová, která v době okupace v Ostravě žila, připojila své zážitky. Hovořili jsme také o tom, že tak jako v loňském roce jsme se zúčastnili pietního aktu v obci Bolatice. Pan  Jaroslav Hložek nás informoval, že děti z této obce byly pozvány v roce 1945 do rodin ve Slaném, aby mohly strávit klidné prázdniny po prožitých útrapách posledních válečných dnů, a obec Bolatice s městem Slaným navázala spolupráci. Pietní akty ve Slaném pokračovaly ještě od 14.00 hodin na dalších 7 místech.

    Dne 8. května 2013 jsme se zúčastnili oslav konce války v  Praze na Vítkově. Pozvání přijali váleční veteráni, členové ČsOL a ČSBS, zástupci Sokola a skautů. Věnce položili  prezident Miloš Zeman, premiér Petr Nečas, ministr obrany Vlastimil Picek, předseda ČsOL Pavel Budínský, předseda ČSBS Jaroslav Vodička. a další zástupci politického o veřejného života. Ke dni vítěztví patřila tradiční vojenská přehlídka, historické prapory, husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci. A samozřejmě také státní hymna, minuta ticha za padlé vojáky a salvy vypálené čestnou stráží.

    Pietní akty se konaly i v další místech našeho okresu a republiky. Členové ČsOL se zúčastnili ve dnech 28. až 30. 4. 2013 pietních aktů na Ostravsku a 3. 5. 2013 v Kroměříži a 7. 5. 2013 v Zákolanech.

Text: Eva Armeanová, předs. ČsOL Kladno

Zpravodaj ČSBS Kladno, který je věnovaný převážně květnovým událostem souvisejících s výše zveřejněným článkem si můžete stáhnout ZDE.

 

Náhledy fotografií ze složky Květnové oslavy a vzpomínková setkání