Jdi na obsah Jdi na menu
 


Legiovlak - projekt Legie 100

13. 7. 2013

 

    Československá obec legionářská u příležitosti blížícího se 100. výročí vzniku československých zahraničních vojenských jednotek ve Francii, Itálii a Rusku připravuje celou řadu akcí. Jednou z nich, která se konala pod záštitou ministra obrany ČR  Vlastimila Picka, byla výstava IDET (výstava vojenské techniky) ve dnech 22. - 26. 5. 2013 v prostorách brněnského výstaviště. Členové ČsOL Kladno se výstavy zúčastnili 23. května. Po úvodním slovu místopředsedy ČsOL Jindřicha Sitty jsme si vyslechli zajímavé informace o obnově válečných hrobů a jejich evidenci na území Ruska, doplněné o promítnutí dobových i současných památníků. Dalším bodem programu byla beseda s Pavlem Kanisom o osobnosti Milana Rastislava Štefánika a jeho úloze v československých legiích. Byl promítnut dokumentární film a  celá řada členů se zapojila do diskuze. Padaly zajímavé dotazy i zajímavé odpovědi např. proč  Štefánik nepilotoval letadlo sám, odpověď zněla, že letadlo bylo italské výroby a on na něj neměl zkoušky. Bylo provedeno technické šetření leteckého neštěstí a cizí zavinění se neprokázalo. 

    Po této besedě jsme si konečně prohlédli legiovlak. Zajímavým zpestřením byla celá řada vojáků v dobových uniformách. Líbil se nám poštovní vagon a dobové pohlednice z ruské, italské a francouzské fronty a také vagon zdravotní. Dozvěděli jsme se, že je to věrná replika legionářského vlaku z období 1918-1920, kdy na Transsibiřské magistrále probíhaly válečné operace československých legií. V letech 2011-2012 zakoupila ČsOL 7 vyřazených historických vagonů, 3 z těchto vagonů již komletně zrekonstruovala. Jeden z podvozků vagonu byl vyroben před 115 lety. Při rekonstrukci byl objeven letopočet 1898. Do léta 2014 zbývá opravit dalších 6 vagonů. Celkem bude 9 vagonů, před lokomotivou bude plošinový a obrněný vagon, za lokomotivou bude ubytovací (těpluška), štábní, velitelský, polní pošta, dílenský, zdravotní a skladový.  Byla to první veřejná prezentace a viděli jsme, že je o legiovlak velký zájem nejen ze strany vojáků a legionářů, ale také veřejnosti. Legiovlak bude v letech 2014 - 2020, tedy po dobu 6 let jezdit po území naší republiky a měl by se dostat i na území Slovenska. Bude vysvětlovat historické souvislosti, které pomohly vytvořit samostatné Československo. Projekt „Legie 100“, jehož součástí tento legiovlak je, by měl napomoci posílit národní uvědomění a národní hrdost, jakož i zvýšit prestiž České republiky. Byli to právě legionáři, kteří nasazovali své životy nejen na frontách 1. světové války, ale také se významnou měrou podíleli na aktivním odporu proti fašismu za 2. světové války.

    Dále jsme si prohlédli výstavy T. G. Masaryk a armáda a Československé legie 1914-1920. Nenechali jsme si ujít ani další exponáty na brněnském výstavišti jako např. nový typ vojenského vozidla TATRA. Posledním bodem programu byl slavnostní koncert „Růže pro válečné veterány“ v podání vojenského souboru Ondráš. V Brně bylo celý den velmi chladné počasí, ale nám to vůbec nevadilo, protože program rozhodně stál za shlédnutí.

    Kompletní vlak by měl vyjet na trať v létě 2014 u příležitosti 100. výročí vzniku prvních legionářských jednotek. 1. etapa prezentace legiovlaku bude v Praze ve dnech 3.-15. 9. 2014 a ve Středočeském kraji bylo vybráno město Mladá Boleslav, kde si vlak budou moci prohlédnout od 17. do 22. 9. 2014. V tomto roce bude představem také v Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Olomouci a v Ostravě.

    V současné době se ČsOL snaží zajistit finanční prostředky, aby mohl být tento jedinečný projekt realizován. Finanční prostředky bude průběžně zasílat i ČsOL Kladno. Projekt může podpořit každý, a to buď osobní účastí při organizaci a zabezpečení akcí, sponzorsky – podporou konkrétní akce projektu, nebo finančně na - Nadační fond  Legie 100 č.ú. 107-3040210217/0100. Odhaduje se, že v naší republice žije takřka milion potomků československých legionářů. Pokud chcete zjistit, zda Vaši předci mezi ně patřili, můžete napsat na email legie100@csol.cz, nebo se podívat na internetové stránky Vojenského historické archivu www.vuapraha.cz. Jestli máte zájem o propagační materiály a upomínkové předměty, můžete se obrátit na email stanpitr@atlas.cz nebo tel. číslo 605 436 884.

Mgr. Eva Armeanová, předs. ČsOL Kladno
Foto: Bc. Stanislav Pítr


dsc_0468.jpg

polní pošta byla důležitou součástí, vlaku, razítkování dobových pohlednic

dsc_0487.jpg

legionář Jiří Charfreitag v dobové uniformě před legiovlakem,

dsc_0497.jpg

i když nekouřím, nabídnutou cigaretu - papirosku jsem nemohla odmítnout,

dsc_0500.jpg

ubytovací vagon, zvaný těpluška,

dsc_0516.jpg

ve zdravotním vagoně jsem požádala o přeočkování a desinfekci,

dsc_0518.jpg

zdravotní vagon,

dsc_0526.jpg

poslední polibek před odjezdem na frontu,

dsc_0553.jpg

bratr Pítr se chystá odjet na novém typu policejní motorky,