Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taneční klub ve Chvalovicích

4. 5. 2014

 

    Tanec sbližuje a  nemusí se jednat jen o blízkost fyzickou. Ve Chvalovicích už pět let funguje projekt, který chce přinášet lidem radost – taneční klub Naši sousedé z Chvalovic.

    Počátkem roku 2009, v rámci příprav oslavy 730. výročí první písemné zmínky o Chvalovicích, se sešly více než dvě desítky tanečníků, zástupců tří generací, převážně z Chvalovic, s cílem secvičit Českou besedu. Nacvičovalo se pilně, dvakrát týdně. Po úspěšné představení Besedy v provedení 24 tanečníků vyvstala otázka „Co dál?“

    Za půlrok nacvičování si i ti, kteří dosud příliš nevyhledávali společenský život, uvědomili, že pravidelné setkávání by jim chybělo. Založili tedy taneční klub. Protože většina členů je v seniorském věku, požádali o „zastřešení“ místní organizaci Svazu důchodců ČR ve  Chvalovicích. Tak se zrodili NAŠI SOUSEDÉ z Chvalovic.

    Zkouší se pravidelně, každé pondělí. Klub má dvacet členů, z toho pět mužů. Jsou mezi nimi senioři, kteří už překročili sedmdesátku, ale také tanečníci nedávno -náctiletí. Na zkouškách je veselá pracovní atmosféra – vždyť při tanci se dobře zapomíná na bolesti nohou či zad a učení se nových choreografií pomáhá členům klubu udržovat také kondici duševní. Vedoucí klubu má ještě jednu drobnou ambici – vést seniory ke zvyšování počítačové gramotnosti. Klubové informace, termíny vystoupení a fotografie máme na webových stránkách http://sousede-chvalovice.webnode.cz/.

    Základem repertoáru a „rodinným stříbrem“ Sousedů je Česká beseda, ke které brzy přibyla Beseda moravská a pět vlastních choreografií v rytmu dechovky. Ovládají ale i country tance.

    Klub má ročně kolem patnácti vystoupení. Sousedy jsme tak mohli vidět na Znojemském historickém vinobraní, na Slavnostech chleba ve Slupi nebo Otevřených sklepech ve Chvalovicích. V říjnu 2013 vystupovali ve Varzaľ (Rumunsko, župa Bihor) na Dni Slováků, pořádaném Demokratickým svazem Čechů a Slováků v Rumunsku. Bylo to zároveň příjemné setkání s tamní slovenskou menšinou.

    Nebojí se však ani role pořadatelů kulturních akcí. Spolu s ostatními členy své mateřské organizace, místní organizace SDČR Chvalovice, obnovili tradici chvalovické poutě u příležitosti svátku patronky místního kostela. Svatomarkétská pouť je vedle svého duchovního rozměru také svátkem dobré dechovky a vína. O dobrou náladu se stará chasa, jejíž jádro tvoří Sousedé. Letošní pátý ročník připadá na 12. červenec a jeho návštěvníci se mohou těšit na Dechovou hudbu DUBŇANKA a ochutnávku vín místních vinařů.

    Na country tance pohlíželi někteří členové klubu zpočátku nedůvěřivě. Dnes tančí jak klasické, tak moderní country. I v této oblasti na sobě chtějí pracovat, proto v lednu připravili seminář pod vedením zkušeného lektora Ivana Bartůňka. Pozvali znojemské dětské taneční kluby Masánčata a Zuzana a společně zdokonalovali svou taneční techniku, pobavili se při čtverylkách či line dance. Smyslem semináře nebylo však jen zdokonalování tanečníků. Dalším důležitým prvkem bylo mezigenerační sbližování. Výškový rozdíl mezi některými tanečníky činí 70 cm, věkový až 65 let. Děti měly příležitost poznat, že se seniory není nuda, že mohou mít společné záliby, senioři se od dětí mnohému naučili.

Místní organizace SDČR Chvalovice

převzato z webu www.sdcr.cz