Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dohoda s EU o koordinaci systémů sociálního zabezpečení

18. 3. 2009

 

Brusel 17. března 2009

Tisková zpráva:
České předsednictví dosáhlo dohody s Evropským parlamentem o koordinaci systémů sociálního zabezpečení


    Občané Evropské unie, kteří žijí a pracují v jiném členském státě, než ze kterého pocházejí, se budou moci spolehnout na jednodušší zajištění svých sociálních nároků. Stane se tak díky novým pravidlům o koordinaci sociálního zabezpečení, na nichž se české předsednictví EU včera (16. března) dohodlo s Evropským parlamentem.


    „Tento předpis pomůže lidem při pohybu a pobytu v ostatních členských zemích,“ říká zástupkyně stálé představitelky ČR při EU Jana Reinišová, která jménem sedmadvacítky členských států vedla vyjednávání s europoslanci. „Zlepší se postavení občanů, zjednoduší se právní předpisy a zmizí zbytečné diskriminační bariéry,“ dodává.

    Hledání kompromisu o tomto složitém, komplexním návrhu trvalo několik let. Nynější dohodu ještě musí Evropský parlament potvrdit hlasováním ve výboru pro zaměstnanost a sociální věci, a pak během svého plenárního zasedání. Rada Evropské unie ji pak formálně stvrdí na některé ze svých ministerských schůzek. České předsednictví ale doufá, že kompromis, který se mu podařilo vyjednat, už nic neohrozí.

    Nový dokument výrazně modernizuje a zjednodušuje stávající pravidla pro koordinaci sociálního zabezpečení, a zároveň zohledňuje verdikty Evropského soudního dvora. Výrazným pokrokem je například elektronická výměna informací mezi institucemi v různých členských státech. Ta výrazně zrychlí a zpřehlední žádosti o sociální nároky klientů, ale zároveň napomůže i úřadům v jejich správném posouzení.

    Občané zase po zavedení nových pravidel pocítí pokrok například v hrazení zdravotní péče v zahraničí jejich domovskou zdravotní pojišťovnou, nebo při nárokování důchodu po odpracování určité doby v různých členských státech. Legislativa tak dále usnadní volný pohyb osob, který je nejen jedním ze základních práv občanů EU, ale i jednou z priorit českého předsednictví EU.

převzato ze stránek min. práce a sociální věcí

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář