Jdi na obsah Jdi na menu
 


Opt- out, aneb novinky v důchodovém systému

4. 12. 2008

 

Petr Nečas: Opt- outem dostaneme do důchodového systému více peněz

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas připravil konkrétní podobu tzv. opt-outu, tedy vyvedení části peněz z povinného pojištění do soukromých fondů. Jeho návrh již schválili ekonomičtí ministři, na konci roku s ním zamíří do vlády. Více o této změně důchodového systému v následujícím rozhovoru (uveřejněný v Deníku E15, 21. 11. 2008)Obrazek

E15: Jak by měl vypadat český penzijní systém?

Důchodový systém se bude skládat ze složky, která bude státem garantovaným důchodem - tím, co je dnes základní výměra. To bude nultá složka důchodu. Pak bude první pilíř důchodu, tedy to, co je dnešní procentní výměra. Pak bude dobrovolný druhý pilíř, ve kterém budou moci lidé vyvést čtyři procentní body z průběžného důchodového systému do soukromých fondů z toho, co nyní odvádějí státu. S tím, že další dva procentní body si klient doloží ze svého.

E15: Proč mají lidé, kteří přejdou do druhého pilíře, odvádět víc než ti, kteří zůstanou ve stávajícím systému?

Je to určitý prvek zpětné vazby, aby lidé nevyváděli peníze ze systému neuváženě. Chceme tak chránit klienta před hazardními úvahami, jako co tím pokazím, když tam vyvedu ta čtyři procenta. Přece jen ve chvíli, kdy k nim má doložit dvě vlastní procenta, bude více zvažovat. Druhý důvod je, že se do důchodového systému dostane více peněz. Bude to motivace k tomu, aby si již ve velmi mladém věku lidé dávali stranou více než jen povinné odvody. Vedle tohoto druhého dobrovolného pilíře tady bude ještě třetí dobrovolný pilíř, kterým bude důchodové spoření. To je vlastně transformace stávajícího důchodového připojištění.

E15: Jaký objem penze bude činit oněch šest procent vyvedených ze státního systému?

Přibližně třetinu.

E15: Máte výpočty, jak by na tom mohli vydělat lidé, kteří toho využijí?

Jsme přesvědčeni, že při dlouhodobém spoření v horizontu desítek let je možné mluvit o tom, že penze bude o deset až dvacet procent vyšší, než když zůstanou v průběžném pilíři.

E15: Bude přechod do tohoto systému povinný?

Ne. Systém je důsledně na dobrovolné bázi. Ten, kdo si bude chtít své peníze nechat v průběžném důchodovém systému, tak v něm zůstane. Nikdo nebude nucen, aby z něho vystoupil. Nikdo nebude ani pod masáží finančních společností, protože díky tomuto systému bude vklad anonymní. Finanční společnost nebude vědět, jaké prostředky a v jakém objemu a od kterého konkrétního klienta obhospodařuje. Peníze jí přijdou od České správy sociálního zabezpečení v podobě svázaných balíků pro konkrétní fond, aniž tato důchodová společnost bude vědět, od kterých klientů má peníze a kolik si u ní jednotliví lidé spoří.

E15: opt- out působí na opozici jako červený hadr na býka. Její zástupci navíc dostali podpůrný argument ve finanční krizi. Jste odhodláni tuto reformu penzijního připojištění prosadit i za této konstelace?

Pokusili jsme se vytvořit takovou variantu, která je rozumná, únosná a která umožňuje diverzifikovat zdroje získané z důchodového pojištění. A která umožňuje posílit princip zásluhovosti v důchodovém systému. Chceme také minimalizovat poplatkové a administrativní náklady. Ty by bezesporu finanční společnosti rády maximalizovaly. Je to tedy uděláno tak, aby byl občan chráněn před poplatkovým rabiátstvím finančních společností, které by tento systém provozovaly.

E15: Anonymita klientů výrazně omezí marketing firem a sebere trh finančním zprostředkovatelům. To je vaším cílem?

Od těchto finančních institucí bude obrovský křik, je to silná zájmová skupina. Ale když se podíváte na slovenský model, vidíte, kolik z naspořené částky lidem spolknou administrativní náklady penzijních společností. Udělají maximum, aby to shodili ze stolu, v naivní víře, že jednou se zavede povinný systém. To je ale můžu ujistit, že žádná relevantní politická síla nikdy nezavede povinný přechod do fondového systému. Chceme také zabránit stavu, který nastal na Slovensku, kde zhruba jedna čtvrtina lidí přestoupila do fondového systému, aniž si uvědomila, že si tím důchodově pohorší. Že to pro ně není výhodné, protože doba spoření je příliš krátká na to, aby měli zvýšené penze. Naším cílem je také zachovat sociální ochranu.

E15: Jaké očekáváte náklady přechodu na tento systém?

Bude se to velmi odvíjet od toho, kolik lidí té možnosti přejít využije. Lze to odhadnout v řádech několika desítek miliard ročně.

E15: Z čeho se budou financovat? Privatizační zdroje na to nemusí stačit. Mluví se například o změně DPH.

Tak daleko nejsme, abychom mluvili o DPH. Spíše bychom šli cestou zákona o rozpočtových pravidlech. Tam by bylo řečeno, že stát každý rok doplňuje ty vyvedené prostředky z jiných zdrojů. Asi by se vytvořil mix nějakých daňových zdrojů i jiných příjmů státu. Dividendových programů, částečně by se například využil i účet, který je vyčleněn na reformu.

E15: Počítáte s nějakými garancemi pro případ, že by fondy výrazně špatně investovaly?

V tuto chvíli o nich neuvažujeme, ale jsme samozřejmě otevřeni o tom debatovat. Ale musím otevřeně říct, že zkušenosti ukazují, že to jen zvedá náklady, aniž je něco reálně chráněno. Ale základ je v tom, že stát nikoho nenutí, aby prostředky vyváděl. To bude čistě na dobrovolném principu. Pokud někdo k tomu bude mít nedůvěru, tak zůstane v průběžném důchodovém systému.

Chceme chránit klienta před hazardními úvahami, jako co tím pokazím, když tam vyvedu ty čtyři procenta

Systém je vytvořen tak, aby byl občan chráněn před poplatkovým rabiátstvím finančních společností.

Zdroj: Deník E15

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

opt out je bohužel něco zcela jiného

(Kateřina Amiourová, 21. 4. 2009 14:12)

Tam pod vysokým nimbem, kde probíhajín hlavní transakce:
"Co prodáme nic nemáme?" - "Jejich peníze pojišťovnám na opt out, půda už je připravená. Že pojištění v pojišťovnách není pojištěné, to z principu nenapadne nikoho. A o spekulacích si našinci myslí, že ruce povolaných vždy vydělají a že budou vydělávat na jejich prosperitu, že se Američanům v minulém roce jejich důchodové spoření smrsklo na 40% původního, se sem ještě neprosáklo."