Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klienti ČSSZ si na možnost online objednávek ke konzultacím rychle zvykli. Využívají je především pro důchodové záležitosti

28. 11. 2015

 

    Více než 5,5 tisíce klientů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) se v období od dubna do října 2015 ke konzultaci s odborníky na okresních správách sociálníhocssz_logo2.jpg zabezpečení (OSSZ) objednalo online. Nejvíce službu využívali lidé v Praze a ve středních Čechách. Ředitelé pracovišť se shodují, že nejčastěji se klienti „přes počítač“ objednávají k řešení svých důchodových záležitostí (důchody starobní, invalidní, pozůstalostní). Online termín si rezervují především pro sepsání žádosti o důchod.

    Služba online objednávek je klienty hodnocena pozitivně. Lidé přicházejí do úřadu v termínu a čase, který si sami vybrali, a jsou neprodleně odbaveni, neboť referentky pro ně již na základě objednávky mají připravené veškeré potřebné dokumenty a formuláře. To oceňují rovněž klienti, kteří přijíždějí do Čech ze zahraničí. Pro ně má online systém další nespornou výhodu – neobjedná je na pobočku v den českých státních a jiných svátků, který je v jejich zemi normálním pracovním dnem. Online systém ČSSZ mu takový termín prostě nenabídne.

    Všichni klienti jsou prostřednictvím objednávkového systému informováni také o dokladech, potřebných a předkládaných k žádosti. Díky tomu přicházejí na jednání náležitě vybaveni a nemusejí dodatečně přinášet zapomenuté dokumenty na OSSZ. Na základě poskytnutého rodného čísla je rovněž možné zkontrolovat, zda má klient v pořádku dobu pojištění potřebnou pro přiznání důchodu. Pokud se zjistí nesrovnalosti, pracovníci OSSZ se rovnou s klientem dohodnou na doložení dalších potřebných dokladů. „Objednávání online jednoznačně zkvalitnilo proklientský přístup, klientům i pracovníkům OSSZ šetří čas, protože na jednání jsou obě strany dobře připraveny,“ zhodnotil službu ústřední ředitel ČSSZ prof. JUDr. Vilém Kahoun, Ph.D.

Tabulka: Využití služby online objednávky podle krajů, údaje k 31. 10. 2015

Kraj Počet online objednávek
Hl. město Praha  2 629
Jihočeský 331
Jihomoravský  291
Karlovarský 55
Královéhradecký 269
Liberecký 267
Moravskoslezský 245
Olomoucký 163
Pardubický 111
Plzeňský 309
Středočeský 714
Ústecký 95
Vysočina 46
Zlínský 90
Celkem ČR 5 615

příspěvek je převzatý ze stránek MPSV