Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terezínská tryzna 15. května 2011

29. 5. 2011

    Národní hřbitov v Terezíně. Místo, které symbolizuje utrpení a nutí nás k zamyšlení.

    Po skončení 2. světové války bylo toto místo vybráno k důstojnému uložení ostatků vězňů zavražděných v Terezíně, ale také z židovského ghetta a koncentračního tábora v Litoměřicích. Na hřbitově je celkem 2 386 hrobů a několik pylonů, kde jsou pochováni další vězňové a to nejen muži, ženy, ale i děti. Celkem je zde pohřbeno na 10 000 osob. Jedná se o vězně,  kteří byli v letech 1942 až 1945 brutálně zavražděni.

    Dominantu Národního hřbitova tvoří křesťanský kříž s trnovou korunou a Davidova hvězda. Tyto symboly na území Národního hřbitova byly umístěny již v době vytvoření hřbitova, avšak  tehdejším režimem byly později odstraněny. Z podnětu vedení Památníku Terezín byly znovu umístěny (i když v jiném provedení) v 90. letech minulého století. 

    Český svaz bojovníků za svobodu a Československá obec legionářská územní jednota Kladno již mnoho let každoročně pořádají zájezd k uctění památky umučených vězňů a zúčastňují se oficiálního programu.  Z organizace ČSBS se zúčastnili zástupci ZO Kladno, ZO Slaný a ZO Lidice. Z Lidic přijeli ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl s manželkou, předseda ZO Lidice br. Pavel Horešovský, starostka obce Lidice Veronika Kellerová, sestra Marie Šupíková a také ing. Jana Bobošíková. Již podruhé přijali naše pozvání i zástupci 17. župy Fr. Holého Slaný a Baráčnické obce Komenský Kvíc – Kvíček.

    Po nástupu čestné stáže a položení mnoha věnců, zazněla naše hymna. Hlavní projev přednesl prezident České republiky pan Václav Klaus, který zdůraznil, že na tyto hrůzné skutečnosti nesmíme nikdy zapomenout a také nesmíme dopustit, aby se něco obdobného v naších dějinách opakovalo. Jeho slova byla oceněna potleskem všech přítomných a  zejména bývalými  vězni a pozůstalými, pro které je návštěva tohoto místa obzvlášť bolestivá.  Po projevech zazněla z úst Mgr. Stanislava Přibyla, generálního vikáře litoměřické diecéze křesťanská modlitba a následovala modlitba vrchního zemského a pražského rabína Karola Sidona. Program pokračoval vystoupením Děčínského pěveckého sboru – G. Verdi: Requiem – Lacrymosa  a  Agnus Dei. Pietní akt  zakončil ředitel Památníku Terezín.

    Tak jako v předchozích letech jsme se pozdravili s dalšími členy ČSBS a ČsOL např. sestrou Marií Kotovou, která nás provázela  v Osvětimi, mjr. Zdeňkem Ludkou z České Lípy, br. Jiřím Nenutilem z Tachova, br. Vilémem Janouchem z Jičína a dalšími.       

    Velmi nás potěšilo  setkání s panem prezidentem, který se s námi pozdravil a rád vyfotografoval. Terezínské tryzny se zúčastnilo celkem 45 členů. Zájezd do Terezína rozhodně  uspořádáme v i příštím roce.

Text: Mgr. Eva Armeanová, předsedkyně ČsOL Kladno
Foto: Bc. Stanislav Pítr, předseda ZO ČSBS Kladno

p5153749.jpg

prezident Václav Klaus se členkami ČsOL Kladno a baráčniky

p5153765.jpg

společné foto účastníku zájezdu

p5153764.jpg

členové ČsOL Kladno na Národním hřbitově

p5153751.jpg

ing. Jana Bobošíková se zástupci ČsOL, ČSBS a obce baráčnické