Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střípky z jižních Čech - 3. díl

11. 12. 2008

 

    Slíbila jsem další „střípky“ z pobytu v jižních Čechách – tentokrát jsem byla na exkurzi ve Střední průmyslové škole keramické v Bechyni. Prostorami školy a pracovnami studentů nás provázela pí. Ing. Jaroslava Bínová. Její výklad o historii školy, výuce, současných problémech s náborem studentů, jejich zaměřením na tradiční keramickou tvorbu či moderní trendy a následné uplatnění v životě byl pro nás laiky opravdu poučný.
    Škola byla založena v r. 1884 jako první česká keramická škola na území Rakouska-Uherska a za tuto dobu připravila pro praxi téměř 4 000 absolventů jak v keramických výtvarně technologicky zaměřených oborech, tak v poslední době i v oborech aplikované chemie či průmyslového designu. Nadaní žáci se již od prvních ročníků zapojují do různých soutěží vyhlašovaných výrobními podniky a získávají mnoho ocenění. Učebnami prošlo v minulosti i mnoho slavných osobností, které se proslavily nejen ve vystudovaném oboru, ale i v jiných uměleckých sférách.
    Naše skupinka si mohla prohlédnout ateliéry, kde jsme obdivovali studenty přímo při jejich práci – je to vlastně tvorba od prvopočátečních skic či pokusů s hlínou až po dokonalé výtvory, nenapodobitelné originály. Jeden student nám předvedl práci na hrnčířském kruhu, kdy pod jeho zručnýma rukama během chvilky vznikla tvarově krásná váza, jinde další studenti tvořili s linorytem, prošli jsme kolem vypalovacích pecí, viděli jsme výrobu keramiky do forem, míchání glazur.  V rozlehlých chodbách školy jsou vystavena krásná díla z keramiky či porcelánu od studentů školy i od některých profesorů a my se nestačili divit, co ruce člověka a jeho fantazie dokážou vytvořit, fotoaparáty jsme zachycovali naše dojmy – bylo to opravdu báječné. Nakonec jsme si mohli některé keramické výrobky koupit a máme tak trvalou upomínku na návštěvu v bechyňské keramické škole a na příjemné odpoledne zde strávené. 
    Z mnoha fotografií máme udělanou fotoreportáž, podívejte se na ni a přesvědčte se sami, že „zlaté české ruce“ nejsou jen fráze, že někteří lidé je opravdu mají.

H. Němcová

 

 

Náhledy fotografií ze složky Exkurze v SPŠ keramické v Bechyni

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář