Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poutní kostel Lomec

25. 11. 2008

 

    Počátky osídlení kopce na rozhraní strakonického a prachatického okresu se podle archeologických vykopávek datují pravděpodobně do období 6. – 9. stol. našeho letopočtu. Lze tak usuzovat z nálezu 62 hliněných mohyl, stavěných bez kamene, které patří mezi nejzachovalejší slovanská Obrazekpohřebiště tohoto typu v Čechách.
    Na tomto kopci si vyhlédl místo pro stavbu kostela v r. 1690 majitel zdejšího panství hrabě Karel Filip Buquoy, aby tak poděkoval Panně Marii za zázračné zachránění při plavbě z Říma do Španělska. K záchraně měla přispět její malá soška, kterou na cestách vozil hrabě sebou. Před zahájením stavby  však zemřel a jeho plány uskutečnil jeho syn Emanuel Buquoy. Od r. 1704 stojí tedy na kopci, který se nazývá Lomec, malý barokní klenot – nádherný kostel – a od r. 1710 ještě lovecký zámeček.
    Unikátní je interiér kostela – hlavní oltář je zmenšenou napodobeninou papežského oltáře, svatostánek je totiž zavěšený nad oltářním stolem a v něm je právě zázračná soška Panny Marie umístěna. Tento baldachýnový typ oltáře se v současnosti kromě Lomce a chrámu sv. Petra
Obrazekv Římě nachází pouze ve španělském městě Vittoria. Lomecký oltář dnes znalci oceňují jednak pro jeho jedinečnost, jednak pro dokonalé řezbářské zpracování. Během několika staletí se z této lokality stalo poutní místo, které pro věřící plní svou funkci dodnes.
    Zámeček byl v 70. letech 20. stol. přestavěn na klášter a stal se charitním domovem pro řeholnice. Dnes zde působí Kongregace Šedých sester III. řádu sv. Františka. Celý areál byl v minulých letech opraven a v r. 2000 zde byl přistavěn důstojný moderní kamenný oltář ve venkovním prostoru pro konání letních poutních bohoslužeb.
Návštěva tohoto poutního místa je zážitkem nejen pro věřící, ale i pro milovníky historických kulturních památek. Fotografie Pavla Hrdiny to jen potvrzují a jsou
Obrazekuveřejněny v brožuře S. M. Mlady Šipanové „Lomec, poutní kostel Jména Panny Marie“, z které jsem také tyto informace po prohlídce areálu a kostela čerpala.

H. Němcová

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář